Eredeti cikk dátuma: 2020. október 1.
Eredeti cikk címe: Impact of the COVID-19 pandemic on sports and exercise
Eredeti cikk szerzői: Ashley Ying-Ying Wong (1), Samuel Ka-Kin Ling (1), Lobo Hung-Tak Louie (2), George Ying-Kan Law (3), Raymond Chi-Hung So (4), Daniel Chi-Wo Lee (4), Forrest Chung-Fai Yau (4), Patrick Shu-Hang Yung (1)
Eredeti cikk elérhetősége: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2214687320300674#!
Eredeti cikk státusza: végleges
Fordító(k): Brazda Marianna
Lektor(ok): dr. Serly Julianna
Nyelvi lektor(ok): Csornainé Nagy Ágnes
Szerkesztő(k): Pappné Tumpek Orsolya, Vinkovits Mária
Figyelem! Az oldalon megjelenő cikkek esetenként politikai jellegű megnyilvánulásokat is tartalmazhatnak. Ezek nem tekinthetők a fordítócsoport politikai állásfoglalásának, kizárólag az eredeti cikk írójának véleményét tükrözik. Fordítócsoportunk szigorúan politikamentes, a cikkekben esetlegesen fellelhető politikai tartalommal kapcsolatosan semmiféle felelősséget nem vállal, diskurzust, vitát, bizonyítást vagy cáfolatot nem tesz közzé.
Az oldalon található információk nem helyettesítik a szakemberrel történő személyes konzultációt és kivizsgálást, ezért kérjük, minden esetben forduljon szakorvoshoz!
- Department of Orthopaedics and Traumatology, Faculty of Medicine, The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong SAR
- Department of Sport and Physical Education, Dr. Stephen Hui Research Centre for Physical Recreation and Wellness, Hong Kong Baptist University, Hong Kong SAR
- Department of Orthopaedics and Traumatology, Alice Ho Miu Ling Nethersole Hospital, Hong Kong SAR
- Elite Training Science & Technology Division, Hong Kong Sports Institute, Hong Kong SAR
Beérkezett: 2020. június 8. Elfogadva: 2020. július 27. Online elérhető: 2020. július 28.
Fontos:
- Aktívnak kell maradni a világjárvány idején, amihez intelligens hozzáállásra van szükség.
- Csapatorvosként azokat a stratégiákat írjuk le, amelyek egyensúlyban tartják az infekciókontrollt és a sportot a COVID19-járvány ideje alatt a profi bajnokságban és az olimpiai csapat edzésén.
- A kontaktsportok, még akkor is, ha nézők nélkül zajlanak, fertőzésveszélyt jelentenek, miközben az arcmaszk használata az edzés során jelentősen megnöveli a fiziológiai igénybevételt.
Absztrakt
Háttér
A COVID19 egy potenciálisan halálos kimenetelű, cseppfertőzéssel terjedő koronavírus-világjárvány, amely 2020-ban az egész világot érinti. A WHO a fizikai távolságtartást és az emberi érintkezések csökkentését ajánlotta a fertőzés átvitelének megfékezése érdekében. Emiatt számos országban kijárási korlátozásra került sor, és ez sporteseményeket is érintett (beleértve a 2020-as olimpiát). A sportban és a testmozgásban való részvétel, amit általánosságban egészséges tevékenységnek tartanak, most vita tárgyát képzete. A hongkongi labdarúgó szövetség által irányított helyi profi labdarúgó ligák végül minden mérkőzést elhalasztottak, miután hosszas vitát folytattak amiatt, vajon a nézők és a mezőnyjátékosok mennyire lehetnek kitéve a fertőzés kockázatának. Közismert, hogy a nagy tömegben jelenlévő nézők fertőzésveszélyt jelentenek, a mezőnyjátékosok fertőzésének kockázata azonban kevésbé elismert. A profi mérkőzések mellett sokan inkább úgy döntöttek, hétvégenként inkább vidéken túráznak, hogy elkerüljék a városi tömeget. Ez általános vitához vezetett a szájmaszk viselésének kérdéséről a szabadtéri tevékenységek során.
Módszerek
A hivatásos futballistákról készült videók egy mintáját elemeztük, hogy nyomon kövessük, mennyi ideig kerülnek szoros testkontaktusba az egyes játékosok, illetve milyen gyakorisággal viselkednek a fertőzés szempontjából kockázatosan, azzal a céllal, hogy megvizsgáljuk a vírusátvitel kockázatát a futballmérkőzések alatt.
A testmozgás közbeni arcmaszk viselésének fiziológiai hatásait kontrollált laboratóriumi vizsgálatok során elemeztük egy-egy alanyra, ismételt méréseken alapuló vizsgálatot végeztünk 23, különböző sportháttérrel rendelkező, egészséges önkéntes segítségével. 4 km/h sebességgel gyalogoltak futópadon 6 percen keresztül, sebészeti maszkot viselve, illetve anélkül, randomizált sorrendben, elegendő pihenőidővel a vizsgálatok között. A pulzusszámot és az erőkifejtés szubjektív szintjét (RPE) jegyeztük fel.
Eredmények
Egy 90 perces meccsen a hivatásos futballisták közötti szoros kontaktus átlagos időtartama 19 perc volt, és minden játékos átlagosan 52-szer viselkedett a fertőzés szempontjából kockázatosan. Az szájmaszkot viselő vizsgált alanyok pulzusszáma és RPE-pontszáma 128/perc, illetve 12,7 volt. Szájmaszk nélkül a vizsgált személyeknél a pulzusszám 124/perc, az RPE pedig 10,8 volt.
Következtetés
Ez arra utal, hogy a fertőzés kockázata a játékosok szempontjából még nézők nélkül is magas volt. A szájmaszk viselésének fiziológiai hatásait vizsgáló laboratóriumi tanulmány megállapítása szerint szignifikánsan megemelkedett a pulzusszám és az erőkifejtés szubjektív szintje. A testmozgásban résztvevőknek tisztában kell lenniük azzal, hogy a szájmaszk viselése növeli a test fiziológiai terhelését, különösen azoknál, akiknek többszörös társbetegségük van. Az élsportolóknak, különösen azoknak, akik a közelgő olimpiára készülnek, egyensúlyba kell hozniuk és újra kell tervezniük az edzésrendjüket, hogy egyensúlyba kerüljön a fizikai kondícióvesztés és a fertőzés kockázata. Kiemeltük a hongkongi válogatottnak az edzőközpont által bevezetett többszörös infekciókontroll-intézkedéseit, amelyeket annak érdekében hoztak, hogy elősegítsék ennek az egyensúlynak az elérését. A milliókat érintő globális világjárvány közepette aktívnak maradni jó, de a biztonság megőrzése a legfontosabb.
Kulcsszavak:
COVID19, világjárvány, sportorvoslás, fertőzés, immunitás, testedzés
Bevezetés
A 2019-es koronavírus-betegséget (COVID19), ami klaszterekben jelentkező légzőszervi megbetegedéseket okozott, először 2019 decemberében azonosították Kínában.1 Az erősen ragályos vírusfertőzést a súlyos akut légzőszervi tünetegyüttest okozó koronavírus 2 (SARS-CoV-2) néven ismert vírus okozza, amelynek genomikai elemzéséből kiderült, hogy genetikailag közel áll a SARS-járványhoz,2 ami 8098 fertőzést okozott 26 országban.3 Három hónapon belül, 2020. március 11-én, az Egészségügyi Világszervezet világjárvánnyá nyilvánította a COVID19-et.4 Az esetek és az érintett országok száma továbbra is gyorsan növekszik, az egész világ 216 országában több mint 6 millió igazolt eset fordult elő5 e tanulmány megírásáig. Ez azt mutatja, hogy a COVID19 reprodukciós arányszáma jóval magasabb, mint a csaknem két évtizeddel ezelőtti SARS-járványé, és emiatt a sportesemények többségét felfüggesztették és/vagy elhalasztották. Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA, Union of European Football Associations) hivatalosan úgy határozott, hogy további értesítésig elhalasztja a legmagasabb szintű UEFA Bajnokok Ligája-döntőt és más, 2020. március 23-i mérkőzéseket, mivel arról szóltak a hírek, hogy profi sportolók tesztje pozitív lett.6 A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) a japán kormánnyal együtt 2020. március 30-án bejelentette, hogy a 2020-as tokiói olimpiát 2021. júliusára teszik át, de megtartják a 2020-as Tokiói Olimpia elnevezést.7
COVID19 – átvitel és klinikai jellemzők
A COVID19 első, 2020. januárja előtti esetei a huanani tenger gyümölcseit forgalmazó nagykereskedelmi piachoz kapcsolódtak, és a zoonotikus (állatról emberre) átvitelt vélték a fő mechanizmusnak. A vírus megjelenése egybeesett a kínai holdújév ünnepével, amely 5 millió ember vándorlását jelentette, ugyanis a nagyvárosban dolgozók visszautaztak szülővárosukba. A jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján az emberről emberre történő átvitel fő módja egy fertőzött egyénnel való szoros kontaktus lehet, amely során nyálcseppek vagy aeroszolok általi fertőzésnek vagyunk kitéve. Úgy véljük, hogy amikor a fertőzött személy köhög vagy tüsszög, ez az aeroszol a szájon vagy az orron keresztül belélegezve jut a tüdőbe.3 A vírus a betegség elmúltával is kimutatható volt a székletmintákban, még akkor is, amikor a légúti mintákban már nem észlelték.8 A szennyezett környezet miatt a vírus a nyálkahártyán, például a szemen, a szájon és az orron át juthat be a szervezetbe.9 Tanulmányok azt is kimutatták, hogy a vírus aeroszol formájában órákig, míg a felületeken napokig életképes marad.10
Az átlagos medián lappangási időt 5 nap körülire becsülték, azok többségénél, akiknél tünetek alakulnak ki, ez 11,5 napon belül, és kb. 1%-uknál több mint 14 nap múlva következik be.11 A becsült R0 körülbelül 2,2 volt, ami azt jelenti, hogy egy fertőzött személy átlagosan körülbelül 2 másik egyénnek adja tovább a vírust.12
A leggyakoribb tünetek közé a láz (43,8%-nál felvételkor és 88,7%-nál kórházi kezelés alatt) és a köhögés (67,8%) tartozik.13 A fertőzöttek gyakran tünetmentesek voltak, és nem jelentkezett náluk a láz, ami kihívást jelent a sportesemények felügyelési módszerének kidolgozása szempontjából. A tünetes és tünetmentes betegeknél kimutatott vírusterhelés hasonló szintű volt. A fertőzött egyének vírusnukleinsav-ürítési mintázata inkább az influenzához, mint a 2003-ban diagnosztizált SARS-hoz hasonlított, ami azt jelenti, hogy a tünetmentes fertőzöttek ugyanolyan fertőzőek, mint azok, akik tüneteket mutatnak.14 Ez még inkább megmagyarázza, hogy a SARS miért volt meghatározott területet érintő epidemikus járvány és a COVID19 miért vált világjárvánnyá, ami arra utal, hogy a SARS-ra kidolgozott infekciókontroll-intézkedések és protokollok nem alkalmazhatóak a jelenlegi COVID19-világjárványra.
Megelőző intézkedések
A WHO azt javasolja az országoknak, hogy a „COVID19 stratégiai felkészültségi és reagálási terve” és a hozzájuk tartozó „WHO által meghatározott átviteli forgatókönyve” szerint a kritikus felkészültség, készültség és válaszintézkedések révén aktívan küzdjenek a betegség ellen.15
Az ajánlások tartalmazzák a helyi elterjedés visszaszorítását a nyilvánosság figyelmének felkeltésével, a személyes higiénia előmozdításával, valamint a nagyszabású nyilvános összejövetelek elhalasztásával vagy lemondásával. A pozitív esetek azonosításakor annak érdekében, hogy elkerülhető legyen a fertőzött személyek számának növekedése, eset- és kontaktkutatást kell végezni az elszigetelés alkalmazásával.16 A sportesemények nagyszabású nyilvános eseménynek tekinthetők, függetlenül attól, hogy van-e néző. Amennyiben a sportversenyeket folytatni akarják, a cél az egy helyen és időben egybegyűltek számának minimalizálása a zárt versenyeken, nézők nélkül, és a helyszínen jelen lévő, nélkülözhető személyzet minimalizálása, például a sajtótájékoztatók és interjúk lemondásával.
A sportfelszereléseket a lehető leggyakrabban kell tisztítani, mivel a SARS-CoV-2 vírus akár 72 órán át is életben marad az olyan felületeken, mint a műanyag és a rozsdamentes acél. A nagy felületekhez 1:50 hígítású standard hipó, a kisebb felületekhez 70%-os etanol javasolt.17
Immunitás és sport
A mérsékelt testmozgás valóban növelheti az általános immunitást.18, 19, 20, 21 Az intenzív és hosszan tartó fizikai megterhelést az immunitás romlásának „nyitott ablakával” kapcsolják össze a testmozgást követő 72 óráig.22, 23, 24 A sportolóknál gyakori fertőzések többnyire dermatológiai (különösen a küzdősportokban)25, felső légúti és emésztőrendszeri fertőzések. A koronavírus egy légúti kórokozó, és korábbi vizsgálatok kimutatták, hogy a felső légúti fertőzések kockázata csaknem hatszor nagyobb volt az állóképességi versenyeken.19,26,27 A mögöttes mechanizmus nem teljesen ismert, bár a legtöbb tanulmány szerint a testmozgás jelentősen befolyásolja a szerzett immunitást, míg a veleszületett immunitásban betöltött szerepével kapcsolatos bizonyítékok kevésbé meggyőzőek. Mivel székletmintákban is találtak vírust,8a kontaminált közeg, például a talaj, veszélyt jelenthet a szabadtéri sporteseményekre. Az immunitás és a sport kapcsolatát illetően még mindig vannak homályos foltok, ezért a szakértők továbbra is kutatják a pszichológiai tényezők szerepét (különösen a versenyek alatt), mint jelentős tudásbeli hiányosságot.21
A globális világjárvány idején az infekciókontroll közben nem arra összpontosítunk, hogy ezek a fertőzések akadályozzák-e az atlétikai teljesítményt; de egy játékos megfertőződésének a kockázata abban rejlik, hogy részt vesz-e sporteseményen, és intézkednek-e az átviteli arány/kockázat csökkentéséről. A helyi első osztályban szerzett tapasztalataink szemléltetik a megtett intézkedéseket és azok indokoltságát.
Tapasztalat a hivatásos labdarúgó ligából
A hongkongi premier liga (HKPL) a legfelsőbb szintű profi labdarúgó bajnokság Hongkongban, amelyben 10 csapat versenyez. Ellentétben a többi ázsiai labdarúgó bajnoksággal, amelyek szezonjukat februárban vagy márciusban kezdik, a HKPL augusztusban vagy szeptemberben indul. Ezért lett a HKPL a világ első olyan profi labdarúgó bajnoksága, amelyet 2020. január 28-án felfüggesztettek 28a COVID19 ázsiai kitörése következtében.
Két héttel később, bár a hivatalos kormányzati politika még mindig nem volt egyértelmű, a hongkongi labdarúgó szövetség (HKFA, Hong Kong Football Association) úgy döntött, hogy folytatja az éves kupaversenyt.29 Tizenhat kupameccset rendeztek zárt ajtók mögött a HKFA edzőközpontjában február 11-29-ig.
A hongkongi kormány támogatásával március 7-én folytatták a HKPL rendes bajnoki mérkőzéseit zárt ajtók mögött a Tseung Kwan O sportpályán (TKOSG, Tseung Kwan O Sports Ground), amely a profi labdarúgómérkőzések tanúsított stadionja.30 Számos új intézkedést vezettek be a COVID19 átvitelével szembeni védelem érdekében. Először is, a stadion alkalmazottainak a létszámát 180 főre korlátozták. Az alkalmazottaknak érkezéskor be kellett nyújtaniuk egy egészségügyi nyilatkozati űrlapot, amelyet a testhőmérséklet mérése és alkoholos fertőtlenítés követett. A csapatok mérkőzés előtti, félidei és mérkőzés utáni tájékoztatóit tárgyalótermekben tartották az öltöző helyett. Legfeljebb 9 játékos használhatta az öltözőt egyidejűleg, hogy csökkentsék a szoros kontaktus esélyét, és a játékosokat nem engedték zuhanyozni a mérkőzések után, mivel a zuhanyvíz és az aeroszolos zuhanyköd potenciális fertőzési közeg.31 Ezenkívül minden játékosnak és a stábnak sebészi maszkot kellett viselnie, ha nem játszott, és a játék előtti kézfogást sem javasolták.
Ezekkel a szigorú infekciókontroll-intézkedésekkel március 23-ig 10 bajnoki és kupameccset rendeztek, amikor a HKFA úgy döntött, hogy ismét leállítja a versenyt, mivel a behurcolt COVID19-esetek miatt Hongkongban gyorsan növekedett az esetszám.32 Sajnos a HKPL csapatának egy munkatársáról március 31-én megerősítették, hogy SARS-CoV-2-fertőzött, miután házastársáról március 29-én beigazolódott a fertőzöttség.33 Ezen írás időpontjáig a HKPL-ben már nem jelentettek további eseteket. A HKPL idővonala és trendje a hongkongi COVID19-járvány során az 1. táblázatban és az 1. ábrán látható.34
1. táblázat A HKPL idővonala a hongkongi igazolt esetek tükrében.
Idővonal | Főbb események a HKPL-ben | Igazolt COVID19-esetek Hongkongban |
2020. január 1. | A HKFA felfüggeszt minden versenyt Az futballklub kinyit a csapatedzések számára | 8 |
2020. február 2. | A HKFA újraindítja a versenyeket az futballklubban Az futballklub kinyit a csapatedzések számára | 24 |
2020. március 3. | A HKFA folytatja a versenyt a TKOSG-ben Az futballklub kinyit a csapatedzések számára | 100 |
2020. március 23. | A HKFA felfüggeszt minden versenyt Az FTC bezár | 351 |
2020. március 31. | Első igazolt COVID19-eset | 680 |
1. ábra A HKPL helyzete a hongkongi COVID19-járvány során
A vírusátvitel kockázata a futballmérkőzéseken
Az érintkezés elkerülése és a helyes személyi higiénia kulcsfontosságú a fertőzés terjedésének megakadályozásában. A testi kontaktus azonban elkerülhetetlen a futballedzéseken és a versenyeken. Ráadásul a fertőzésveszélyes viselkedés, például a köpés és az arc megérintése, nem ritka a futballmérkőzések során.
Ezen átvitelkockázatos magatartások számszerűsítéséhez videofelvételeket készítettünk egy teljes mérkőzés alatt 4 férfi profi futballistáról rájuk állított kamerákkal. Nyomon követtük a szoros testkontaktus idejét (1,5 m-nél kisebb személyes távolságként definiálva) és a fertőzéssel járó kockázatos viselkedések gyakoriságát (száj, szem, orr megérintése és köpés). A részleteket a 2. táblázat foglalja össze.
2. táblázat A vírusátvitel kockázatára vonatkozó kísérleti eredmények a futballmérkőzéseken.
1. játékos | 2. játékos | 3. játékos | 4. játékos | Átlag | |
Játékosposzt | Csatár | Középpályás | Csatár | Csatár | – |
Szoros kontaktus (perc/90 perc) | 5,9 | 35,5 | 18,4 | 17,5 | 19,3 |
Száj megérintése (esemény/90 perc) | 37 | 2 | 6 | 8 | 13 |
Szem megérintése (esemény/90 perc) | 8 | 0 | 0 | 6 | 4 |
Orr megérintése (esemény/90 perc) | 37 | 0 | 11 | 8 | 14 |
Köpés (esemény/90 perc) | 27 | 2 | 42 | 15 | 22 |
Az egyes focisták átlagos szoroskontakt-ideje 19,3 perc/90 perc volt (tartomány: 5,9–35,5). Bár ez kevesebbnek tűnhet, mint más szoros kontaktsport esetében, mint például a kisebb pályán játszott sportok vagy a küzdősportok, a futballistáknál valóban fertőzésveszélyes viselkedést figyeltek meg. A profi futball 90 percében átlagosan 52 fertőzéskockázatos viselkedés fordult elő. Ez megerősíti, hogy a futballozás valóban fertőzésátviteli veszéllyel jár.
A szájmaszkban végzett testmozgás hatásainak vizsgálata
A fizikai aktivitás fenntartása érdekében a COVID19-járvány megfékezési időszakában sok család elkerülte a zsúfolt városközpontokat, és úgy döntött, hogy hétvégén vidékre utazik, hogy sétáljon vagy kiránduljon. A kültéri tevékenységek során a szájmaszk viselésének a kérdése központi témává vált. A kísérlet célja a szájmaszk hatásainak vizsgálata volt a testmozgás során.
A kísérletet egy kontrollált laboratóriumban végezték a témával kapcsolatban, ahol ismételt méréseket hajtottak végre 23 egészséges önkéntes segítségével, akik különböző sportháttérrel rendelkeztek. A résztvevők állítható dőlésszögű futópadon (10%-os emelkedőn) gyalogoltak 4 km/óra sebességgel 6 percen keresztül, azzal a céllal, hogy kényelmes ütemben szimulálják a szabadtéri szabadidős túrázást egy emelkedőn.35 A pulzusszámot (HR) folyamatosan monitorozták mellkaspánt (Polar H10) alkalmazásával, és percenként ábrázolták az erőkifejtés szubjektív szintjét. Az erőkifejtés szubjektív szintje (RPE) besorolásának alapja egy 6–20-ig terjedő skála volt, amelyet először nyugalmi állapotban mértek, majd minden egyes percintervallum végén, összesen 6 percen át. Minden résztvevő megismételte a tesztet sebészi maszk viselésével és anélkül (randomizált sorrendben); elegendő pihenő időt is kaptak a kísérletek között. Minden résztvevő előzetesen írásos beleegyezését adta a vizsgálathoz.
Huszonhárom résztvevőt (10 férfit, 13 nőt) vontak be, átlagéletkoruk 33,8 év (21–60 év) (3. táblázat). A páros t-próba szignifikáns (P < 0,01) különbséget mutatott a pulzusszám és az RPE között maszk viselésével és anélkül, amint azt a 4. táblázat mutatja. Ez a megállapítás azt mutatta, hogy mind a pulzusszám, mind az RPE szignifikánsan megnőtt a szájmaszk viselésével az emelkedőn végzett sétálás során.
3. táblázat A vizsgálati alanyok fizikális jellemzői.
Jellemzők | Férfi n=10 | Nő n=13 | ||||
Átlag | SD | Tartomány | Átlag | SD | Tartomány | |
Életkor | 35,1 | 12,7 | 21–60 | 32,7 | 9,9 | 23–59 |
Testsúly (kg) | 72,2 | 7,7 | 60–86 | 51,8 | 7,3 | 41–67 |
Magasság (cm) | 175,6 | 4,1 | 169–183 | 159,7 | 8,2 | 139–175 |
BMI | 23,4 | 2,3 | 19,6–26,8 | 20,1 | 1,6 | 17,7–22,7 |
4. táblázat Az ismételt mérésekből kimutatták a pulzusválaszokat (HR) és az erőkifejtés szubjektív szintjét (RPE) a 6 percen át tartó (10%), futópadon gyaloglás közben szájmaszk viselésével és anélkül, ezt t-próbával ábrázolták.
Idő | Pulzusszám | Erőkifejtés szubjektív szintje | ||
Szájmaszk nélkül | Szájmaszk viselésével | Szájmaszk nélkül | Szájmaszk viselésével | |
Pihenés során | 73,9 ± 9,8 | 74,5 ± 10,0 | 6,6 ± 1,0 | 6,9 ± 1,2 |
1 perc | 113,0 ± 10,2∗ | 115,9 ± 8,9∗ | 8,4 ± 1,7 | 9,0 ± 1,8 |
2 perc | 120,1 ± 11,0∗ | 123,1 ± 11,4∗ | 9,3 ± 2,0 | 10,4 ± 2,1 |
3 perc | 120,3 ± 11,0∗ | 124,5 ± 11,8∗ | 9,8 ± 2,0∗ | 11,4 ± 2,0∗ |
4 perc | 122,0 ± 12,2∗ | 125,8 ± 13,2∗ | 10,2 ± 2,0∗ | 12,2 ± 2,0∗ |
5 perc | 123,4 ± 12,3∗ | 127,6 ± 12,6∗ | 10,7 ± 2,0∗ | 12,5 ± 2,1∗ |
6 perc | 124,4 ± 12,8∗ | 128,4 ± 13,2∗ | 10,8 ± 2,2∗ | 12,7 ± 2,1∗ |
∗szignifikanciaszint: 0,01
E kísérleti adatok alapján úgy gondoljuk, hogy a szájmaszkkal szubmaximális szinten végzett gyakorlat magasabb fiziológiai válaszokat vált ki, valószínűleg a korlátozott légcsere, a nehezebb légzés és a szimpatikus idegrendszer válasza miatt.36,37 Azokkal a vizsgálati alanyokkal összehasonlítva, akik nem viseltek szájmaszkot (RPE = 10,8 vs. 12,7 a 6. percben), a maszkot viselő alanyok szubjektíven magasabb fiziológiai igényeket jeleztek. Az RPE = 12,7, ami a Borg-skála „kissé kemény” szintjét jelenti, közepes intenzitású aktivitásra utal. Néhány önkéntes beszámolt arról, hogy a szájmaszkokkal végzett vizsgálat során kellemetlen légszomj-érzést tapasztalt, ami összhangban állt a korábbi vizsgálatokkal.38 A bőrirritáció és a nedvesség felhalmozódása a maszk belsejében szintén negatívan befolyásolja az emberi hőszabályozás légzőszervi és dermális mechanizmusait a hőáramlás, a párolgás és a sugárzási folyamatok elégtelensége miatt.
A szájmaszkos testmozgást követő megnövekedett kardio-légzési terhelés miatt fontos, hogy a biztonságos határok között maradjunk. Különösen igaz ez az idősebb túrázókra és a többszörös társbetegségben szenvedőkre; általában akkor bölcs dolog pihenőt beiktatni, ha a pulzusszám meghaladja a 150-et percenként39 és/vagy az életkori sajátossággal járó maximális pulzusszám 70%-át. A maszkban végzett gyakorlatok növelik a fiziológiai igényeket, ezért az aktivitást az egyén képességeinek megfelelően kell beállítani.
Profi sportedzés Hongkongban
Hongkong egyetlen elit edzőközpontjaként a hongkongi sportintézet (HKSI) 2020. január eleje óta a fertőzések kitörésével kapcsolatos előre meghatározott irányelveknek megfelelően vezetett be intézkedéseket. Ezek az irányelvek hangsúlyozzák a személyes higiénia fontosságát, a jelentési rendszer létrehozását és a COVID19 kockázatának megelőzését a HKSI számára a profi edzések fenntartása érdekében, különösen az olimpiai játékok/paralimpiai játékok sportolóinak. A 2003-as hongkongi SARS-járvány tanulsága alapján a HKSI alaposan tanulmányozta a kapcsolódó megelőző intézkedéseket,40 és megfelelő irányelveket dolgozott ki a járvány különböző szintjeire, amelyeket Hongkong egészségügyi minisztériumának frissített irányelveivel együtt alkalmaztak.
A közegészségügyi jelentőségű „felkészülési és reagálási terv az új fertőző betegségekre” elindítása és a hongkongi kormány által a „súlyos válaszszint” január 4-ei aktiválása óta a HKSI az előre meghatározott irányelveket követi az óvintézkedések részleteinek tekintetében. Ezért a HKSI néhány napon belül tudott gyors intézkedéseket hozni az aktuális járványhelyzetre reagálva. Ezenkívül a HKSI heti frissítéseket adott ki, hogy emlékeztesse a teljes személyzetet az egyének közötti, edzés közbeni és utáni fizikai távolság megtartására. Megfelelő egészségnevelési és pszichológiai támogató anyagokat bocsátottak rendelkezésre a személyes higiénia fontosságának megerősítésére a HKSI helyiségeiben, a sportolók tengerentúli edzésén és versenyénél esetlegesen jelentkező nyomás kezelése érdekében. Ezzel párhuzamosan tovább erősítették a létesítmények tisztítását és fertőtlenítését.
Ahogy a COVID19-járvány súlyossága kibontakozott, és megerősítették az emberről emberre terjedést Hongkongban, a HKSI január 25-én, illetve március 18-án a reagálási szintet a „vészhelyzeti” és a „sürgős” szintre emelte. Az intézetbe való belépés előtt mindenkinek meg kellett mérnie a testhőmérsékletét, és nyilatkoznia kellett az LUFKK (láz, utazás, foglalkozás, kontaktszemélyek és klaszter) állapotáról, és minden sportolóról napi szintű testhőmérséklet-jelentés készült. A kormányzati „vörös utazási riasztás” kiadása alapján a tengerentúlról március 5-e után Hongkongba visszatérő személynek 14 napon keresztül elektronikus úton kell jelentenie testhőmérsékletét és tüneteit (ha vannak), és opcionálisan COVID19-teszteket is biztosítottak.
Az összes utánpótlás és nem profi edzést felfüggesztették, és január 28-tól csak a profi és az olimpiai/paralimpiai játékok résztvevőinek edzése folytatódott. Az otthoni munka és a rugalmas irodai munkaidő is megvalósult az adminisztratív személyzet számára, és utasítást kaptak arra, hogy ne kerüljenek közvetlen kapcsolatban a sportolókkal. A HKSI szigorúan betartotta a beutazókra vonatkozó kormányzati politikát; a kínai szárazföldre irányuló minden tevékenységet és a HKSI-ben folytatott tömegsportot február 8-tól felfüggesztették. A COVID19 által érintett területekről visszatérő személyeknek (még akkor is, ha nem tartoztak a kormány kötelező karanténrégióihoz) 14 napig otthon vagy szállodában kellett elszigetelődniük, mielőtt visszatérhettek a HKSI-ba. Az érintett területekre történő utazást az adott időszakban nem engedélyezték. Március 25-én 80 sportoló (olimpiai/paralimpiai játékos), 30 edző és 20 kisegítő személy volt jelen a HKSI-ban, hogy edzést tartsanak és ahhoz kapcsolódó tevékenységet végezzenek az intézményben a kijárási korlátozások ideje alatt. Az intézmény arra törekszik, hogy támogassa a profi sportedzéseket úgy, hogy közben megelőzi a járvány kitörését azzal, hogy megfelelően tervez és többféle intézkedést időben hajt végre.
Mivel a hongkongi igazolt esetek száma tetőzött, és április 21-től 17 napig nem jelentettek helyi eseteket, az összes profi idősebb és utánpótlás korú sportoló, valamint a HKSI csak olimpiai és paralimpiai játékokon résztvevő részidős sportolói fokozatosan visszatértek az edzésükhöz május 8-án a fent említett szigorú infekciókontroll-intézkedések figyelembevételével. A helyi iskolák május 27-től szakaszosan nyithattak meg, ezért az összes többi utánpótlás korú és fél profi sportoló számára engedélyezték, hogy folytassák az edzést, illetve a HKSI teljesen visszaállt a szokásos edzésre.
Következtetés
A COVID19-járvány végső hatása a sportra és a testmozgásra ebben a szakaszban nem határozható meg, azonban az összegyűjtött információ értékes útmutatást adhat a sportolóknak és a kormánybizottságoknak a biztonságos továbblépéshez. A COVID19 életképességének, hosszú lappangási idejének és enyhébb tüneteinek köszönhetően nagyon jól terjedhet sportkörnyezetben; különösen a kontaktsportok esetében. Az alapvető megelőző intézkedések közé tartozik az emberek közötti érintkezés minimalizálása és a megfelelő személyes higiénés szokások kialakítása. A sportolóknak kerülniük kell a kockázatos viselkedést a felesleges fertőzések minimalizálása érdekében, mivel a kontaktsportok során elkerülhetetlen a szoros kapcsolat. A sportesemények folytatásáról szóló döntésnek összhangban kell állnia a helyi esetszámmal, és a folytatás korai szakaszában szigorú fertőzést megelőző intézkedéseket kell végrehajtani. A szájmaszkban végzett testmozgás mindenképpen megterheli az emberi testet, ezért tanácsos a testmozgás intenzitását módosítani a viselésekor. A sport és a testmozgás fontos lehet, különösen a versenysportolók számára, de továbbra is a biztonság a legfontosabb. Mindenkinek biztonságosan kell sportolnia, a megfelelő intézkedések betartásával, és meg kell akadályozni a COVID19-járvány további terjedését.
Etikai engedély és beleegyező nyilatkozat:
A CUHK NTEC CREC-től.
Publikációs hozzájárulás
N/a.
Az adatok és anyagok hozzáférhetősége
Nincs megosztva.
Szerzői hozzájárulások
AYW, SKL, LL, GYL, TCS, DCL, FCY és PSY készítették a kéziratot. LL és GYL végezték az adatelemzést. SKL és PSY felügyelték a teljes projektet.
Pénzügyi támogatás
Nincs, önfinanszírozott
Összeférhetetlenségi nyilatkozat
A szerzőknél nem áll fenn összeférhetetlenség.
Köszönetnyilvánítás
A szerzők köszönetet mondanak a CUHK sportorvosi csapatának a tanulmányban való részvételét, valamint a Baptist University Research Center for Physical Recreation and Wellness kutatóközpontnak a sportlabor biztosításáért.
Rövidítések jegyzéke
COVID19: 2019-es koronavírus-betegség/súlyos akut légzőszervi tünetegyüttest okozó koronavírus 2
LUFKK: Láz, utazás, foglalkozás, kontakt és klaszter
HR: Pulzusszám
HK: Hongkong
HKPL: Hongkongi premier liga
HKSAR: Hongkong
HKFA: Hongkongi futball szövetség
HKSI: Hongkong sportintézet
NOB: Nemzetközi Olimpiai Bizottság
RPE: Erőkifejtés szubjektív szintje
SARS: Súlyos akut légzőszervi tünetegyüttes
UEFA: Európai Labdarúgó-szövetség
WHO: Egészségügyi Világszervezet
Hivatkozások
1 C. Huang, Y. Wang, X. Li, et al.Clinical features of patients infected with 2019 novel coronavirus in Wuhan, China
Lancet, 395 (10223) (2020), pp. 497-506, 10.1016/S0140-6736(20)30183-5 Article Download PDF View Record in Scopus Google Scholar
2 R. Lu, X. Zhao, J. Li, et al.Genomic characterisation and epidemiology of 2019 novel coronavirus: implications for virus origins and receptor binding Lancet, 395 (10224) (2020), pp. 565-574, 10.1016/S0140-6736(20)30251-8 Article Download PDFView Record in Scopus Google Scholar
3 M. Adnan Shereen, S. Khan, A. Kazmi, N. Bashir, R. SiddiqueCOVID-19 infection: origin, transmission, and characteristics of human coronaviruses J Adv Res (March 2020), 10.1016/j.jare.2020.03.005 S2090123220300540 Google Scholar
4 Virtual press conference on COVID-19 – 11 March 2020 https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/transcripts/who-audio-emergencies-coronavirus-press-conference-full-and-final-11mar2020.pdf?sfvrsn=cb432bb3_2 (March 2020), Accessed 27th Mar 2020 Google Scholar
5 World Health Organization Coronavirus disease (COVID-19) pandemic Google Scholar
6 Union of European Football Associations (UEFA)COVID-19: latest updates on UEFA competitions Google Scholar
7 International Olympic Committee Joint statement from the international olympic committee and the Tokyo 2020 organising committee. Olympic news https://www.olympic.org/news/joint-statement-from-the-international-olympic-committee-and-the-tokyo-2020-organising-committee, Accessed 27th Mar 2020 Google Scholar
8 The Faculty of Medicine at The Chinese University of Hong Kong CUHK finds that the coronavirus can persist in stool after its clearance in respiratory tract will conduct stool test for people in quarantine camps for early identification Published https://www.med.cuhk.edu.hk/press-releases/cuhk-finds-that-the-coronavirus-can-persist-in-stool-after-its-clearance-in-respiratory-tract-will-conduct-stool-test-for-people-in-quarantine-camps-for-early-identification, Accessed 17th Mar 2020 Google Scholar
9 C. Lu, X. Liu, Z. Jia 2019-nCoV transmission through the ocular surface must not be ignored Lancet, 395 (10224) (2020), p. e39, 10.1016/S0140-6736(20)30313-5 Article Download PDF View Record in Scopus Google Scholar
10 N. van Doremalen, T. Bushmaker, D.H. Morris, et al.Aerosol and surface stability of SARS-CoV-2 as compared with SARS-CoV-1 N Engl J Med (March 2020), 10.1056/NEJMc2004973 NEJMc2004973 Google Scholar
11 S.A. Lauer, K.H. Grantz, Q. Bi, et al. The incubation period of coronavirus disease 2019 (COVID-19) from publicly reported confirmed cases: estimation and application Ann Intern Med (March 2020), 10.7326/M20-0504 Google Scholar
12 Q. Li, X. Guan, P. Wu, et al. Early transmission dynamics in Wuhan, China, of novel coronavirus–infected pneumonia N Engl J Med, 382 (13) (2020), pp. 1199-1207, 10.1056/NEJMoa2001316 CrossRef View Record in Scopus Google Scholar
13 W. Guan, Z. Ni, Y. Hu, et al.Clinical characteristics of coronavirus disease 2019 in China N Engl J Med (February 2020), 10.1056/NEJMoa2002032 NEJMoa2002032 Google Scholar
14 L. Zou, F. Ruan, M. Huang, et al.SARS-CoV-2 viral load in upper respiratory specimens of infected patients N Engl J Med, 382 (12) (2020), pp. 1177-1179, 10.1056/NEJMc2001737 CrossRef View Record in Scopus Google Scholar
15 World Health OrganizationCritical preparedness, readiness and response actions for COVID-19 https://www.who.int/publications-detail/critical-preparedness-readiness-and-response-actions-for-covid-19, Accessed 28th Mar 2020 Google Scholar
16 J. Bedford, D. Enria, J. Giesecke, et al.COVID-19: towards controlling of a pandemic Lancet (March 2020), 10.1016/S0140-6736(20)30673-5 S0140673620306735 Google Scholar
17 G. KampfPotential role of inanimate surfaces for the spread of coronaviruses and their inactivation with disinfectant agents Infect Prev Pract, 2 (2) (2020), p. 100044, 10.1016/j.infpip.2020.100044 Article Download PDF View Record in Scopus Google Scholar
18 R.J. Shephard, P.N. ShekPotential impact of physical activity and sport on the immune system–a brief review Br J Sports Med, 28 (4) (1994), pp. 247-255, 10.1136/bjsm.28.4.247 CrossRef View Record in Scopus Google Scholar
19 B.K. Pedersen, T. Rohde, M. ZachoImmunity in athletes J Sports Med Phys Fit, 36 (4) (1996), pp. 236-245 View Record in Scopus Google Scholar
20 I.K.M. Brenner, P.N. Shek, R.J. ShephardInfection in Athletes Sports Med, 17 (2) (1994), pp. 86-107, 10.2165/00007256-199417020-00002 CrossRef View Record in Scopus Google Scholar
21 N.P. Walsh, S.J. OliverExercise, immune function and respiratory infection: an update on the influence of training and environmental stress Immunol Cell Biol, 94 (2) (2016), pp. 132-139, 10.1038/icb.2015.99 CrossRef View Record in Scopus Google Scholar
22 D.C. Nieman, B.K. PedersenExercise and immune function: recent developments Sports Med, 27 (2) (1999), pp. 73-80, 10.2165/00007256-199927020-00001CrossRef View Record in Scopus Google Scholar
23 L. MackinnonImmunity in athletes Int J Sports Med, 18 (S 1) (1997), pp. S62-S68, 10.1055/s-2007-972701 CrossRef View Record in Scopus Google Scholar
24 N.P. WalshRecommendations to maintain immune health in athletes Eur J Sport Sci, 18 (6) (2018), pp. 820-831, 10.1080/17461391.2018.1449895 CrossRef View Record in Scopus Google Scholar
25 A.R. Peterson, E. Nash, B.J. AndersonInfectious disease in contact sports Sport Health, 11 (1) (2019), pp. 47-58, 10.1177/1941738118789954 CrossRef View Record in Scopus Google Scholar
26 D.C. Nieman, L.M. Johanssen, J.W. Lee, K. Arabatzis Infectious episodes in runners before and after the Los Angeles Marathon J Sports Med Phys Fit, 30 (3) (1990), pp. 316-328 View Record in Scopus Google Scholar
27 T. Verde, S. Thomas, R.J. Shephard Potential markers of heavy training in highly trained distance runners Br J Sports Med, 26 (3) (1992), pp. 167-175, 10.1136/bjsm.26.3.167 CrossRefView Record in Scopus Google Scholar
28 Hong Kong Football AssociationHKFA to suspend competitions, programmes and Jockey Club HKFA Football Training Centre will provide https://www.hkfa.com/news_details2/17732, Accessed 1st Apr 2020Google Scholar
29 Hong Kong Football AssociationMatches rearrangement of sapling cup, senior shield, FA cup and BOC life Hong Kong premier league https://www.hkfa.com/news_details2/17740, Accessed 1st Apr 2020 Google Scholar
30 Hong Kong Football AssociationMatches rearrangement of FA cup and BOC life Hong Kong premier league https://www.hkfa.com/news_details2/17792, Accessed 1st Apr 2020 Google Scholar
31 A.J. Prussin, L.C. MarrSources of airborne microorganisms in the built environment Microbiome, 3 (1) (2015), p. 78, 10.1186/s40168-015-0144-z View Record in Scopus Google Scholar
32 Hong Kong Football AssociationAnnouncement on 2019-20 BOC life Hong Kong premier league and temporary closure of FTC https://www.hkfa.com/news_details2/17848, Accessed 1st Apr 2020 Google Scholar
33 Kitchee KitcheePlayers and staff get tested for COVID-19 first 12 cases returned negative https://www.kitchee.com/index.php?page=news&filter=detail&news_type=ClubNews&id=834&fb_title=%E5%82%91%E5%BF%97%E8%81%B7%E7%90%83%E5%93%A1%E6%8E%A5%E5%8F%97%E7%97%85%E6%AF%92%E6%B8%AC%E8%A9%A6%20%20%E9%A6%9612%E5%80%8B%E7%B5%90%E6%9E%9C%E5%85%A8%E9%83%A8%E5%91%88%E9%99%B0%E6%80%A7&fb_image=http://websvr.kitchee.com/news_photo/medium/WhatsApp%20Image%202020-04-01%20at%207.07.46%20PM.jpeg, Accessed 1st Apr 2020 Google Scholar
34 The Government of the Hong Kong Special Administration RegionCOVID-19 situation in Hong Kong https://www.coronavirus.gov.hk/eng/index.html, Accessed 1st Apr 2020 Google Scholar
35 P. Balducci, M. Clémençon, B. Morel, G. Quiniou, D. Saboul, C.A. HautierComparison of level and graded treadmill tests to evaluate endurance mountain runners J Sports Sci Med, 15 (2) (2016), pp. 239-246 View Record in Scopus Google Scholar
36 I.S. Laird, R. Goldsmith, R.J. Pack, A. VitalisThe effect on heart rate and facial skin temperature of wearing respiratory protection at work Ann Occup Hyg, 46 (2) (2002), pp. 143-148, 10.1093/annhyg/mef015 View Record in Scopus Google Scholar
37 Y. Li, H. Tokura, Y.P. Guo, et al.Effects of wearing N95 and surgical facemasks on heart rate, thermal stress and subjective sensations Int Arch Occup Environ Health, 78 (6) (2005), pp. 501-509, 10.1007/s00420-004-0584-4 CrossRef View Record in Scopus Google Scholar
38 R.J. Roberge, J.-H. Kim, S.M. BensonAbsence of consequential changes in physiological, thermal and subjective responses from wearing a surgical mask Respir Physiol Neurobiol, 181 (1) (2012), pp. 29-35, 10.1016/j.resp.2012.01.010 Article Download PDF View Record in Scopus Google Scholar
39 K. Simms, C. Myers, J. Adams, et al.Exercise tolerance testing in a cardiac rehabilitation setting: an exploratory study of its safety and practicality for exercise prescription and outcome data collection Proc (Bayl Univ Med Cent), 20 (4) (2007), pp. 344-347, 10.1080/08998280.2007.11928319 CrossRefGoogle Sc holar
40 R.C.H. So, J. Ko, Y.W.Y. Yuan, J.J. Lam, L. LouieSevere acute respiratory syndrome and sport: facts and fallacies Sports Med, 34 (15) (2004), pp. 1023-1033, 10.2165/00007256-200434150-00002 CrossRef View Record in Scopus Google Scholar